מילה קלה סימה בועז קלינאית תקשורת
קלינאות תקשורת
רח' פרחי בר, גדרה
050-5639769
שעות פתיחה: 8:00 עד 18:00
simaboaz@gmail.com וגם בפייסבוק!
על העסק

חופש גדול/ סימה בועז קלינאית תקשורת

פגשתי את ניר בחצר הגן שהפך להיות קייטנת קיץ. ניר בן ארבע וחצי מצטרף לילדים המשתתפים בפעילות "תיאטרון סיפור". הילדים מתכוננים בתלבושות אביזרים ואיפור להצגה בה יופיעו מבעד למסך תיאטרון הבובות שבגן. סמדר זוכרת את ניר מאז שהצטרף לגן לפני עשרה חודשים ומספרת לי בהתלהבות איזה שינוי אדיר חל בו.היא מפנה את תשומת ליבי "תראי איך הוא משתתף בפעילות עם כל הילדים". באותו רגע רץ ניר אל סמדר בהתלהבות משך במכנסיה ואמר "דר דר בובהבאי אני טיש" סמדר הבינה שניר רוצה להיות "בוב הבנאי" והזדרזה לתת לו פטיש משחק שהיה במגרה שלו. ניר חייך ורץ אל חבריו תוך שהוא מצהיר "ני בובהבאי , לתקן , פטיש טוק טוק"

ניר היה מטופל במחצית השנה האחרונה אצל קלינאית תקשורת אחת לשבוע .

כשהגיע ניר לגן, סיים את תהליך האבחון שלו במכון להתפתחות הילד, בו הומלץ בדחיפות על טיפול בשפה ובתקשורת.

ניר לא דיבר כלל, ישב בגן לבדו, התקשה להשתתף בפעילויות. סמדר עשתה כמיטב יכולתה לעזור לו להשתלב בפעילויות השונות.

קלינאית התקשורת שהחלה לטפל בו הדריכה את הוריו ואת צוות הגן וביחד נרתמו כולם לעזור לניר לפתח תקשורת בסיסית, קדם מילולית . בהדרגה החל ניר להגיד מילים ראשונות בליווי מחוות גוף שהדגימו את רצונותיו. אט אט המילים הפכו ברורות יותר ורבות יותר וניר החל לצרף משפטים ראשוניים לא מדויקים. התקשורת המילולית שלו התפתחה בטיפול, בבית ובגן. ניר התנסה ביותר ויותר חוויות חיוביות והמשיך להתאמץ ככל יכולתו.

לאחר חצי שנה של טיפול והתקדמות, ניר החל לסרב לשתף פעולה בטיפול. גם ילדים מתעייפים בתהליך מאומץ כל כך...הוריו חששו להפסיק את הטיפול , מאחר וניר עדיין לא היגיע לרמת דיבור ושפה המתאימים לגילו.קלינאית התקשורת המליצה על הפסקה של שלושה חודשים בטיפול עד לאחר ה"חגים" וכניסתו לגן חדש.

מניסיוני למדתי, כי ילדים עשויים להתקדם בשפה והדיבור שלהם גם בתקופות הפסקה בטיפול.

בטיפול מתנסה הילד בשפה המוגשת לו על פי קשייו. ההורים לומדים להכיר את הקושי שלו ולהשתלב בטיפול בצורה מודעת מועילה וטבעית בחיי היום יום בכל הזדמנות. גם הילד עצמו מתחזק תוך כדי שיפור כישוריו השפתיים והופך להיות לומד עצמאי יותר. כמו כן ניתנת לו הזדמנות להרגיש נינוח יותר ופחות מכוון.

ניר הוריו ואני נפגשנו לאחר חג הסוכות כשלושה חודשים לאחר הפסקת הטיפול בו.הוא נכנס לחדר ואמר בטבעיות: "איפה הרכבת שלך? תני לי להרכיב!" הוריו דווחו בפליאה על התקדמותו הגדולה, סיפרו כי מדבר במשפטים תקינים, בצורה ברורה יותר ומובנת גם לשאר בני המשפחה.

ואכן לאחר הערכת מצבו מחדש, התקדמו מטרות הטיפול בו בהתאם. ניר עדיין לא דיבר כבני גילו אך הפער קטן בהרבה. בהמשך הטיפול בו, תצטרף גם גננת שילוב שתעבוד איתו בגן בהתאם לצרכי הגן ובהדרכת קלינאית התקשורת. ניר ימשיך להתקדם ולהשלים את החסר בשפה ובדיבור שלו.

חופש מבוקר בטיפולי דיבור סדירים וממושכים, מהווה מנוף להתקדמות הילד, בתנאי שמתרחש בזמן הנכון ובמידה הרצויה.

אודות סימה בועז:

קלינאית תקשורת מזה 38 שנים
בגדרה מזה 7 שנים
בוגרת ביה"ס להפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב
השתלמה בתחום התפתחות שפה ודיבור בגיל הרך, לקויות למידה, הפרעות דיבור והיגוי, הפרעות קול וצרידויות
עבדה בבתי חולים ובמוסדות ציבוריים לשיקום לקויי שמיעה,
עצמאית מזה 28 שנים.
ניהלה מכון שמיעה ודיבור באשקלון שעסק גם בתחום לקויות שמיעה והתאמת מכשירי שמיעה.
כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני