אסתי הנקין /
פורסם 17/11/13 16:23
תרבות ותיירות

סיפורי סוסים מרחוב הביל"ויים

בית משפחת יעקב חזנוב הביל"ויי, אחד מתשעת הביל"ויים שגרו בבור כארבע שנים, היה הבית בו ממוקמת היום החנות
לכלים יפים "ליד הצריף".

לפני כן היתה שם מסעדת המבורגרים שהיתה סמן אכזרי ראשון לשינוי האורבאני המתחולל ברחוב.לחזנוב היתה בת, נחמה, שכתבה את הספר "גדרות" המתאר את גדרה בשנותיה הראשונות, ובן עמרם שהמשיך לנהל את המשק החקלאי שהוריש לו אביו. לעמרם בן גדעון שנשלח לצרפת ללמוד ב"סורבון" חקלאות מתקדמת בעיקר בענף היין.
הרבה אנחנו למדים מהלך הרוחות שהיה בגדרה, מחליפת המכתבים בין עמרם האב לבן גדעון, גם שתי בנות היו לו שרה ושולמית, שהיתה מדריכה ב"מכבי צעיר" וחיה היום בת"א. ובכן למשפחת חזנוב היתה אורווה בחצר שמאחורי הבית, החצר החקלאית נקראה באותם הימים "חכורה", ובאורווה היה סוס "במכנסים".

אז לפני הסיפור על הסוס "במכנסים" צריך להסביר את חשיבות ערך הסוס אותם ימים; בלי סוס היה קשה להתנייד, הסוס היה כלי לתחבורה, לעבודה, ליצירת קשר עם העולם החיצון, עם בתי המסחר ביפו-ת"א, עם בית החולים ביפו בשעת הצורך, עם הישובים ראשל"צ ועקרון (שהיא מזכרת בתיה), עם תחנת הרכבת ביבנה, שמשם נסעו לעיר המחוז עזה, ועם תחנת הרכבת בנחל שורק, כאשר רצית להגיע לירושלים ולחזור ממנה. צעירים שלמדו בירושלים בסמינר, בתיכון או בביה"ס מקצועי היו מובלים ונלקחים מתחנת הרכבת בנחל שורק, בעגלה וסוס.

ובכן, הימים ימי השלטון התורכי בארץ וחבר'ה אלה שהצבא שלהם היה צבא דלפונים, חמדו את הסוסים ועשו פשיטות על הישובים וחטפו את הסוסים ל"צבא" שלהם, באחת הפשיטות נחטף גם הסוס "במכנסים" של חזנוב. בסיפור משתתפים הדור השני של הביל"ויים המייסדים שהיו אז בגילאי 17-20, והסיפור שהיה כך היה: מספר יגאל סברדלוב (זה שתרם את "הצריף" לגדרה למשמרת עד לדורות הבאים) – "ב-1915 במלחמת העולם הראשונה, לקחו התורכים סוסים לצמיתות (לתמיד), הגיעו לגדרה למוכתר ארקין לקחו את הסוס שלו, נתלתה גב' ארקין על הסוס ובכתה ביקשה רחמים, הקצין התורכי השאיר את הסוס, ישעיהו הנקין ששמע מה קורה אצל משפחת ארקין, יצא עם הסוס דרך יציאה צדדית לעבר הכרמים ושהה שם כל הלילה.

מהנקין הלכו לחזנוב שהיה לו סוס "במכנסים" – הכיצד ? יום אחד נשלח חזנוב עם הסוס שלו לראשל"צ להביא חבית עם "מי-אש" ליקב בגדרה (החורבה על יד בית מכבי צעיר) לצורך ייצור ספירט מהיין, בזמן הפריקה, החבית נפלה ו"מי האש" טפטפו על החלק האחורי של הסוס וגרמו לפצע ענק, חודשים שלמים טיפל חזנוב בפצע, היות שהזבובים הציקו לסוס תפרו לו מכנס לכל רגל וקשרו למעלה, לא עזרו תחנוניו של חזנוב, הסוס הוחרם.

לימים הגיע יחזקאל ליבוביץ חבר ובן גיל של יגאל וישעיה, לשוק ברמלה וראה שם את הסוס עומד למכירה, התווכח עם הסוחר שהסוס שייך לחזנוב, לא עזר לו לכן פנה לקצין משטרה והציע לערוך "מבחן-סוס", להביא אותו סמוך למושבה, לשחרר אותו ולראות אם יגיע בעצמו לחזנוב, ואמנם כך היה הסוס חזר לאורווה של חזנוב בעצמו".

הביל"ויי יעקב שלמה חזנוב בחברת מטיילים עומדים ליד בור הביל"ויים.
חזנוב - האיש בעל זקן השיבה וחבוש כובע עומד במרכז הקבוצה, מסביר ומספר את תולדות ימיהם הראשונים של הביל"ויים בגדרה.

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני