הרב ניסן זיגמן /
פורסם 14/03/16 13:56
קול התושבים

פרשת השבוע 'ויחי'

אהבה של אמא...

ב"ה

חברים יקרים,

רב כומר ונזיר מחליטים להיפגש.

לא, זאת לא התחלה של בדיחה. מסופר על רבה הראשי של תאילנד שהוזמן ע״י אחד הנזירים הבודהיסטים בבנגקוק, למפגש בין דתות.

הוא הזמין רב, וכן כומר שמפעל חייו היה בית יתומים ענק בבנגקוק. בבית היתומים חיו מאות ילדים שחשך עליהם עולמם. הוא גידלם והעניק להם הרבה חום ואהבה.

במפגש הם שוחחו על דת ובכלל. כשנשאל הכומר על מעשיו ביום יום סיפר על מפעל חייו- אותו בית יתומים.

כשדיבר הרב הוא הפנה שאלה אל הנזיר. ׳מה היה קורה אם הכומר לא היה מקים את בית היתומים הזה אלא מגיע אליך למנזר ללמוד? שאל הרב.

׳הוא היה מתעלה מאוד, ומגיע לדרגה רוחנית גבוהה מאוד׳ ענה הכומר.

׳ואני חושב, שאם הוא היה מגיע למנזר היו כעת אלפי ילדים יתומים זרוקים ברחובות׳... ענה הרב קנטור.

פרשת ויחי היא השלישית והאחרונה שמזכירה את רחל אמנו. את סיפורה אנו זוכרים מפרשות קודמות. גם את מסירותה ואת הנתינה שלה אנו זוכרים.

איך יעקב עבד את לבן 7 שנים כדי לקבל דווקא אותה, ואז ביום המיועד היא ראתה שאחותה יכולה להתבייש ונתנה לה את הסימנים שיעקב נתן לה, ולרגע לא נתנה לה להרגיש לא טוב.

וכעת, בפרשתנו יוסף יושב עם יעקב אביו לפני פטירתו. הוא מספר ליוסף על שאירע אותם במשך השנים, ועל לידת אחיו הקטן בנימין שלמעשה אמו נפטרה בלידתו, על אם הדרך.

אני יודע שיש לך קצת בליבך עלי, אומר יעקב ליוסף. אכן, קברנו אותה בדרך, בבית לחם.

ישנה כמה פירושים מדוע היא נקברה שם ולא במערת המכפלה יחד עם שאר האבות והאמהות. אפשר להגיד בפשטות שאין שם אפשרות אחרת, הם היו בדרך עם ילדים קטנים והשמש רק הזיקה לגופה.

כאן מביא רשי פירוש אחר ואומר שהיא לא סתם נקברה על הדרך. עתידים עם ישראל לעבור דרכה בלכתם לגלות. כשהם יעברו שם ויבכו את תעזרי להם, ואני מבטיח לך שיש שכר לפעולתך, הם עוד יחזרו לגבולם.

חברים, היום בדור האייפון ושאר הדברים אנו מנסים להגיע לשלמות האישית שלנו. מה אנחנו רוצים ומה טובב לנו. אך למעשה מסיפור רחל אפשר ללמוד כלל גדול.

כן, אפשר להגיע לשיא הקרירה ולהרגיש בשיא. אבל החוכמה היא לזכור את רחל ולדעת שהשלמות האישית היא לאו דווקא בלעשות מה שאנו רוצים אלא מה שצריכים.

אדרבה, אתם מוערכים יותר כשתעשו משהו צנוע, משהו שאתם צריכים ומתבקשים.

שבת שלום, ניסן.

--

ניסן זיגמן

בית חב״ד גדרה

054-7538212

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני