הרב ניסן זיגמן /
פורסם 05/02/15 08:57
קול התושבים

פרשת השבוע 'יתרו'

"ולכן דווקא לשם, לתאילנד, במקום שומם מבחינה רוחנית..."

ב״ה

גדרה יקרה

תאילנד. מן הסתם חלק גדול מהקוראים ביקרו במדינה הזו, או אחד מהסובב אותם- חבר/ קרוב משפחה.

כל מי שביקר שם יודע שזו מדינה אחרת. כבר ביציאה מהמטוס מרגישים את זיהום האויר, החום והשרב הכבד.

כשכבר יצאנו משדה התעופה ומגיעים למרכז העיר מקבלים את השוק השני. לאדם מערבי ממוצע לוקח קצת זמן להתרגל. השפה השונה, השוני העצום במנטליות וכמובן זמן ההתרגלות למדינה חדשה עושים קצת זעזוע.

אבל מי שעשה קצת שיעורי בית לפני הנסיעה יודע שבדיוק בשביל נחיתה רכה יש מקום אחד שמקבל אותך עם חיבוק וחיוך, מישהו שמדבר בעברית (כן, התחושה לשמוע עברית במקום כזה היא עצומה) ומסביר ומייעץ להמשך הטיול.

בית חב״ד בנגקוק.

הרב נחמיה והבחורים מחכים לכל תייר ומקבלים אותו בסבר פנים יפות. המסעדה הכשרה והמאוד טעימה מציעה ארוחה חמה.

וכאן אפשר לשאול- למה?

מה הרעיון של בנאדם לעזוב את חייו ולעבור למקום כזה (שהרי ידוע שהוא שם לכל שארית חייו)? לתאילנד או לאי בודד פי כמה ללא אוכל כשר ללא חברה ומשפחה?

אז בואו ננסה לראות מענה בפרשת השבוע. בכלל צריך לדעת שפרשת השבוע היא לא סתם משהו שבועי שקוראים בשבת וזהו. תורה היא מלשון הוראה- הוראה מעשית לחיים. צריכים לחיות את הפרשה והיא מחיה את השבוע.

עברנו את פרעה ועמלק, ועכשיו אנו כבר בישורת האחרונה. עומדים לקבל את התורה בהר סיני. מתקרבים להר ומתכוננים, ולבסוף אחרי גילוי אלוקים בכבודו ובעצמו אנו מקבלים את התורה.

המילה הראשונה בעשרת הדיברות היא ׳אנכי׳ (ה׳ אלוקיך). בני ישראל שמעו את עשרת הדיברות, כשאת השתים הראשונות מפי אלוקים והשאר מפי משה.

המילה ׳אנכי׳ איננה בעברית. היא נלקחה אז מהשפה המצרית, ואומצה על ידינו.

נשאלת השאלה מדוע המילה הראשונה נאמרה לא בשפה יהודית אלא דווקא מצרית? למה הדיבר הראשון מתחיל בשפה שהיא לא רק זרה אלא מהמקום הכי נמוך שהיה לנו.

ומסביר הרבי דבר פשוט ויפהפה. הענין הוא להגיע למקום הנמוך ביותר. דווקא לשם להגיע ולהאיר.

מצרים סימלה אז מקום נמוך ושפל, והתורה שניתנה לנו מיד אחריה מלמדת אותנו את התיקון הרצוי לדברים נמוכים כגון אלו.

התורה לא בשמים. היא שייכת לנו, לאלו שבארץ. כשאנו לומדים בה ומיישמים אותה בחיינו אז מילאנו את המשימה המוטלת עלינו. אנו עושים בזכותה עוד מצווה ועוד מצווה.

ולכן דווקא שם לתאילנד במקום שומם מבחינה רוחנית (כעת היא כבר מלאה רוחניות ב״ה) צריכים אנשים מיוחדים שיסעו ויביאו לשם את התורה. דווקא אז אנו ממלאים את ייעודה- להגיע למקום הגשמי והנמוך ביותר.

יהי רצון שנלמד תורה ונביאה למקומות שהקוד ברוך הוא קוצה

אמן ואמן!

 

ניסן זיגמן

בית חב״ד גדרה

054-7538212

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני