הרב ניסן זיגמן /
פורסם 19/02/15 06:53
קול התושבים

פרשת השבוע 'תרומה'

"גדל בבית דתי, למד בביה"ס דתי אך לאחר כמה שנים החליט לעזוב ויצא לדרך חדשה. כאמור, בין לימודיו הוא יצא לסיבוב הופעות יחד עם הלהקה. כשהיה בן 24 הגיע לקליפורניה."

ב״ה

חברים יקרים

בשנות השבעים המוקדמות אליוט לאסקי היה סטודנט צעיר באוניברסיטת ניו יורק בבאפלו. כחובב מוזיקה הוא ניגן בהופעות עם להקת ה׳רולינג סטונס׳.

הוא גדל בבית דתי, למד בבית ספר דתי אך לאחר כמה שנים החליט לעזוב ויצא לדרך חדשה. כאמור, בין לימודיו הוא יצא לסיבוב הופעות יחד עם הלהקה.

כשהיה בן 24 הגיע לקליפורניה. כשהיה שם קיבל שיחת טלפון מחבר. אותו חבר היה עמוק בתוך השיטה הזן בודהיסטית, וסיפר לו על זה ועורר בו מחשבות ושאלות.

׳איך ייתכן שהיהדות היא צודקת והשאר לא?׳ שאל את עצמו.

לאחר קצת זמן הגיע לניו יורק ושם פגש רב של חב״ד בשם הרב גוראריה. אותו רב שמע את השאלות וענה לו שיש רק מישהו אחד שיכול לענות על השאלה הזו- הרבי מילובאוויטש.

״לך לבית מדרשו בכתובת 770 איסטערן פארקווי. חכה שם שהרבי ייצא מהמכונית ואולי תצליח לדבר איתו.״

אגב, המראה שלו לא הותיר מקום לספק- מין שילוב מוזר של מגפי עור (נחש), ג׳ינס צמוד, מעיל עור, וכל אלו יצרו יחד תוית היפית משהו...

הוא מספר שאז ראה את המכונית מתקרבת. היא עצרה ומתוך לימוזינה ישנה יצא הרבי.

״אף פעם לא ראיתי כאלו עיניים מדהימות״ הוא מעיד בדמעות.

ניגשתי אליו ושאלתיו אם הוא אכן הרבי. הוא אינו ענה בכן ולא רק שאל מה שמי ומאיפה ועניתי.

אמרתי לו שיש לי שאלה. ׳שאל׳ ענה הרבי. ׳איפה אלוקים?׳ שאלתי. והרבי ענה, בכל מקום.

הוא אזר אומץ ושאל שוב היכן אלוקים? וגם הפעם נענה בתשובה דומה. בכל מקום- בעצים ובאבנים, בכל מקום.

וגם כאן עניתי שאני יודע אבל אני רוצה תשובה אחרת.

אז הרבי ענה דבר מדהים שעד היום חקוק בליבו: ״בלב שלך, אם זה מה שאתה שואל״.

ביקשתי לדבר באנגלית (במקום יידיש) ושאלתי מה ההבדל בין היהודי לאדם שאינו יהודי. הרבי ענה תשובה שלכל אחד התפקיד והייעוד שלו.

 

כך הם עמדו מחוץ לבית המדרש הגדול רבע שעה בקור העצום הזה ולבסוף נפרדו בבקשת הרבי ממנו להניח תפילין.

״לא השתנתי ביום אחד ולא ביומיים אבל לאחר חודש חודשיים התחלתי להניח תפילין (דבר שלא עשיתי שנים) ועד היום לא הפסקתי. היום כל ילדיי הולכים בדרך התורה.

בפרשתנו מופיע הפסוק המפורסם ׳ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם׳. בפרשה זו אלוקים מצווה על בניית המשכן והתרומות שישראל צריכים לתת אותו, אבל לא רק. הוא מצווה עלינו לעשות מקדש בתוכנו, בתוך כולנו.

בדיוק כמו בסיפור על אליוט לאסקי, אלוקים מצווה לעשות לו חדר בתוך הלב. הייעוד שלך בתור יהודי הוא לשמור תורה ולקיים מצוות.

הרעיון הוא לקחת את אלוקים הגדול שלנו ולהכניסו לתוך ליבנו, מעשינו וחיינו. לקחת את אלוקים הלא מוגבל ולהכניס אותו בנו- הנבראים המוגבלים. בדרך כלל מעשה כזה הוא בלתי אפשרי, כמו למשל לקחת פיל ולהעבירו בתוך חור של מחט... זה פשוט לא שייך.

אך אנו קיבלנו מתנה חשובה. אנו יכולים לקחת את הלא מוגבל (אלוקים) ולהכניס אותו במוגבל (אנחנו). לעשות מצווה דווקא בדברים גשמיים ולהביא לשם את אלוקים.

למרות שחשוב, לא מספיק להיות יהודי טוב בלב. חובה היא לקיים את התורה והמצוות בדיוק בשביל החיבור האין סופי, שיתחבר אלינו בכל פרט שיש.

 

אמן ואמן

שבת שלום,

ניסן זיגמן

בית חב״ד גדרה

054-7538212

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני