הרב ניסן זיגמן /
פורסם 26/02/15 10:45
קול התושבים

פרשת השבוע 'תצוה'

"לכל אדם התכונות המיוחדות שלו, ולסבתא היה תכונה מאוד דומיננטית והיא מעשי החסד שלה. לא היה דבר כזה שמישהו דפק בדלת לבקש צדקה ויצא בידיים ריקות..."

ב״ה

חברים יקרים,

השבוע חל יום השנה של סבתי ע״ה. יום השנה שלה חל בז׳ אדר. כבר 18 שנה עברו מאז. וכרגיל, ביום כזה נזכרים וחושבים על הנפטר/ת. מעלים זיכרונות ומספרים סיפורים. וכך קרה לי גם השנה. חשבתי עליה ונזכרתי.

לכל אדם התכונות המיוחדות שלו, ולסבתא היה תכונה מאוד דומיננטית והיא מעשי החסד שלה. לא היה דבר כזה שמישהו דפק בדלת לבקש צדקה ויצא בידיים ריקות, איזה מעשה חסד שהיא פספסה. את כולם היא כיבדה ולכולם נתנה בשפע ובחיוך.

 

תאריך הפטירה העברי שלה כאמור הוא ז׳ באדר. מי שקצת מתמצא בחומר יודע שהתאריך הזה הוא ג״כ תאריך הפטירה של משה רבנו (וכן יום הולדתו). יום סגולה שמשפיע עלינו ונותן לנו הזדמנות להתקשר לצדיק יותר מיום אחר.

אנו מאמינים שכל דבר בעולם הוא בהשגחה פרטית. אין שום דבר סתם. וכשמסתכלים על זה שיום פטירתה הוא כשל משה רבנו נעים לחשוב שבטח יש קשר מיוחד בין הדברים.

וכאמור, סבתא היתה עושה הרבה חסדים. על משה רבנו בכלל לא צריך להרחיב ולספר על האכפתיות והמסירות לכל יהודי, האהבה האין סופית לעם ישראל.

אבל אפשר קצת כן לספר על ממשיכי דרכו של משה רבנו. בזוהר הקדוש נאמר שבכל דור יש למשה רבנו ממשיכים. אלו שעומדים ומנהיגים ומדריכים את העם. כראש לגוף כך הם מרגישים את העם היהודי ומתמסרים אליו ודואגים לו.

בדורנו זה אין לי ספק שהרבי מילובאוויטש נכנס למשבצת הזו. אהב כל יהודי ודאג לו. אפשר לראות זאת למשל בעשרות אלפי, אם לא מאות אלפי, המכתבים שענה ליהודים שביקשו להתייעץ או לבקש ברכה.

או בחלוקת הדולרים המפורסמת. אצל הרבי היתה חשיבות עצומה למצות הצדקה ולכן עמד שעות על גבי שעות מדי יום ראשון וחילק דולרים ליהודים שבאו במיוחד לביתו ועל הדרך איזו ברכה בכל המצטרך.

ואם נחשוב ונסתכל רגע איך זה גם קשור אלינו, איך אפשר להתחבר ג״כ למשה רבנו שלנו, נדע שהמעשים האלו הם לא בשמיים. כל אחד יכול לנסות לחקות את המעשים הטובים של הרבי, גם אם זה יהיו בקטן מאוד יחסית לפעולות שלו.

ואכן, הזדמנות אדירה היא מצוות הצדקה. נכתב בספר התניא שבצדקה מעלה מיוחדת. כשאתה שם מטבע לצדקה מכסף שעבדת עליו חודש שלם אתה שם את כל הכוחות שהשקעת בחודש שעבר, באותו מטבע.

אז קחו מטבע ותנו למי שצריך, ולצערנו יש כאלו הרבה. בנוסף בשבוע הבא, ביום פורים, חשוב מאוד לתת לצדקה לאותם אלו שאין להם. מתנות לאביונים קוראים לזה.

ובכלל עשו כל דבר טוב. העיקר לעשות. ותדעו שבעשיית מעשה כלשהו פשוט התחברתם.

 

שבת שלום,

ניסן זיגמן

בית חב״ד גדרה

054-7538212

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני