צחי שץ /
פורסם 12/07/15 21:20
קול התושבים

הטיפים שיעזרו לכם בקיץ הזה

אם אתם הורים לילדים קטנים, אתם בוודאי מעסיקים את עצמכם במחשבות כיצד תעברו את אתגרי הקיץ הזה מבלי להישאר עם חור גדול מידי בכיס, תוך כדי כך שהצלחתם להעסיק את הילדים שלכם בשלל פעילויות שיגרמו לכך שלא יהיה לכם חור בראש מהמשפט "אמא/אבא משעמם לי".

אז הנה לכם מספר רעיונות איך לעבור את התקופה הזו בצורה שפויה כך שבסופו של דבר תוכלו לעבור את הקיץ בשלום, כי הרי בסוף הקיץ כבר מחכים לנו ה"חגים" מעבר לפינה...

1. "חופש גדול, זה לא הפתעה"

כל שנה מחדש אנחנו מקטרים על ההוצאות הגבוהות במהלך החופש הגדול. בכל שנה אנו מוציאים הרבה מעבר למה שתכננו שנוציא, חלקנו לוקחים הלוואות ומוצאים את עצמנו משלמים על הטיול לחו"ל עוד שנה וחצי אחר כך.

המלצה: מפו את כל ההוצאות בחודשי הקיץ – קייטנות, חופשות בארץ ובחו"ל, מנוי לבריכה, אטרקציות, ועוד. סך ההוצאות בסעיף זה צריך להגיע מההוצאות השוטפות ו/או מהחסכונות.

אם מצאתם שמדובר בהוצאה של 18,000 ₪ עליכם להפריש בכל חודש סכום של 1,500 ₪ לטובת הוצאות הקיץ. כמובן שפעולה זו תשלח אתכם לסדרי העדיפויות שלכם האם אתם יכולים/רוצים להקצות את הסכום הזה בכל חודש לטובת הוצאות הקיץ, אם התשובה היא לא האם יש לכם פתרון אחר למימון ההוצאה (אולי חיסכון אחר, עזרה מההורים וכו') או אולי אפשר לוותר על חלק מההוצאות שתכננתם? הרעיון הוא היערכות לפני, במהלך השנה להוצאות הקיץ, האפשרות של כניסה לאוברדרפט או לקיחת הלוואות היא יקרה יותר בסופו של דבר ותעלה לנו הרבה יותר בגלל הריביות שתשלמו. חיסכון לקראת מטרה הוא יעיל יותר, מאשר יצירת גיבנת קדימה בצורת תשלומי הלוואות על בילויים שכבר מזמן שכחנו מהם.

2. לוחופש משותף, הורים וילדים מכינים לוח פעילויות

ילדים יודעים איך לסחוט אותנו על ידי לחץ על נקודות הרגישות וכך לגרום לנו להוציא יותר כסף ממה שתכננו, הרבה יותר.

ההמלצה: שתפו את ילדיכם בבניית תוכנית הקיץ, תנו להם לקחת חלק בבניית התוכנית המשפחתית. התייעצו עם ילדיכם מה הם היו רוצים לעשות בחופש והכינו בנק של רעיונות, מול כל הצעה הציבו גם את העלות שלה. בהתאם ליכולת שהגדרתם מראש (על פי התכנון בסעיף הקודם) קבעו ביחד עם הילדים את הפעילויות השונות. כדאי לקבוע מראש ביומן הפעילות את ההוצאות היקרות המתוכננות וביניהם לשלב פעילויות זולות יותר או אפילו חינמיות. את התוכנית כתבו על לוח ותלו אותה כך שכל המשפחה תראה.

שיתוף הילדים בתכנון ובשיקולים יוצר אצלם תחושה שאנו רוצים להעביר להם שהם גדולים, והם חלק מהחשיבה והתכנון של חופשת הקיץ וגם להם יש אחריות.

3. דמי כיס

משפטי המחץ שפותחים את הכיס: "אמא, תביאי לי כסף לארטיק"… "אבא, אני צריך כסף לקולנוע"… "קבענו כל הילדים היום, אני חייב כסף".

ההמלצה: קבעו לילדים סכום לדמי כיס. ההמלצה אומנם לא מתאימה לכל גיל אבל בגילאי בית הספר היא יכולה להתאים. יתכן גם שבתקופת הקיץ תרצו להעלות מעט את הסכום מהסכום הרגיל. תנו לילדים להחליט על מה הם יוציאו את הכסף. העברת האחריות לילדים, תיצור אצלם יותר שיקול דעת ובדיקה לפני שיבזבזו את הכסף. אצל ילדים בגילאי תיכון שיכולים כבר לעבוד ניתן לשלב את דמי הכיס עם הכסף שירוויחו בעבודה וכך יוכלו לממן פעילויות יקרות.

4. פעולות חינמיות

ישנם אתרים רבים שניתן לבקר בהם בחינם או בתשלום סימלי, בדרך כלל נדרש להירשם מראש כיוון שיש ביקוש. השתמשו בדוקטור גוגל וגלו מה הם המקומות החינמיים- נצלו זאת.

בדרך כלל בחודש אוגוסט מסתיימות הקייטנות הרשמיות, בתקופה זו ניתן לקיים קייטנות ביתיות- התארגנויות של מספר הורים לקיום קייטנה כאשר בכל פעם הורה אחר נשאר עם הילדים ומקיים איתם פעילות.

ניצול הטבות למועדוני לקוחות או אתרי קופונים יכולים לחסוך הוצאה נוספת במידה ותכננתם ממילא להגיע לאטרקציה בדקו אם יש קופון הנחה או הטבה של 1+1.

לסיכום, בעזרת אימוץ של כמה כללים, תגלו שההתמודדות הכלכלית בחופש הגדול הזה תהיה לכם קלה יותר. תכנון תקציבי מראש ושיתוף הילדים בתוכניות יגרום לאחריות גדולה יותר של כלל המשתתפים, תוכלו לסיים את הקיץ בלי חור גדול בכיס.

מאחל לכולכם אחלה קיץ.

צחי שץ

מאמן ויועץ לכלכלת המשפחה

נייד 054-3355615

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני