דוד נאמן /
פורסם 30/08/15 23:54
קול התושבים

האם אמנות היא מותרות?

מה גורם לאדם מן השורה לבחור חפץ ולשלם ממיטב כספו כדי לרכוש אותו על מנת שיוכל בו לקשט את ביתו?

מה גורם לאדם לנסוע מרחקים גדולים, לעמוד זמן רב בתור, לכניסה למוזיאון, כדי להתבונן ביצירות האמנות המוצגות בו?

התשובות לשתי השאלות האלה נוגעות בהגדרה "מהי מהותה של האמנות". נכתבו (ועוד נכתבים!) הרים של ספרים ומאמרים שנסו ומנסים להגדיר מהי אמנות. אשכול קטן ולא ממצה של תשובות אפשריות ייתן לנו הצצה מתומצתת לתחום עיסוקה של האמנות

האמנות עוסקת ביופי. האמנות משקפת את נפש האדם. האמנות מציגה חשיבה אנליטית. האמנות היא כלי למחאה חברתית.

רשימה קצרצרה כזאת כבר מראה לנו שהעיסוק המיוחד הזה נוגע במגוון רחב מאוד של תחומים אנושיים. ובכל זאת, יש שיגידו שאמנות היא "מותרות"...

האמנות עוסקת ביופי

האם התבוננות ביפה אינה מרחיבה את הנפש? הרי, באביב, אל מול שדה כלניות מרהיב, אנו מתמלאים התפעלות והתפעמות. ובפרץ אופטימיות אומרים: "עד כמה עולמנו יפה"! והאם צפייה בשושני המים (נימפאות) של קלוד מונה, הצייר הצרפתי, אינה ממלאת אותנו התפעמות לא פחות גדולה? כי שם משתקפת גם הסתכלותו המיוחדת של האמן מול יופיו של הטבע – ואנו למדים שיש עוד דרך חדשה ומקורית לראות את העולם... האם לימוד כזה הוא מותרות?

האמנות משקפת את נפש האדם

בשיחה עם חבר קרוב, הוא מספר לנו על חלום שהיה לו. אנו מתפלאים ממוזרות הדימויים שהופיעו בחלומו ומהמצבים האבסורדיים בהם הוא נתקל בו. בניסיון משותף להבין את פשר החלום הזה, אנחנו לפעמים מגלים שמאחוריו מסתתרת משאלת לב, מועקה או פחד חבוי של אותו חבר. סיפור החלום נשאר זמן רב טבוע בזיכרוננו: אין דבר מסקרן ומרשים כמו לגלות את מורכבותה של נפש האדם.... אותה סקרנות והתרשמות מתעוררת מול ציור של האמן סלבדור דאלי הספרדי. דאלי, בעבודותיו הסוראליסטיות, הרבה לתת ביטוי לתת ההכרה העמוקה ביותר שלו עצמו, אך הצליח בכישרונו המיוחד לבטא גם את תת ההכרה האנושית הקולקטיבית. אך, לא פחות מרשימה היא יכולתו המופלאה לתאר זאת בטכניקה ווירטואוזית ויכולת אמנותית יוצאי דופן... האם הגילוי והנגיעה בשכבות העמוקות בנפשנו היא מותרות?

האמנות מציגה חשיבה אנליטית

פעמים רבות, אנו עומדים מול מכשיר כל שהוא ומנסים להבין "איך זה עובד?". או שחידה מתמטית דורשת פתרון דחוף. "אתגרים" אלה מפעילים בנו מנגנון חשיבה אנאליטי. אמנים רבים, במאה העשרים, ועדיין במאה שלנו, עמדו מול העולם בכלל ועולם האמנות בפרט וניסו להבין גם הם "איך זה עובד". אך הם לא הסתפקו רק למצוא את התשובה. הם ניסו גם "להרכיב זאת אחרת", לפי תפישתם המקורית והלא שגרתית!, האמן פבלו פיקסו פרק את המציאות לגזרים והרכיב אותה מחדש, על פי חוקיות אמנותית מקורית, פורצת דרך ונועזת. המצאותיו הרחיבו מעבר לכל גבול את יכולתו של האמן להביע את עצמו ולשקף עולם שלא נראה כמוהו לפניו... האם הרחבת אופקים כזאת היא מותרות?

האמנות היא כלי למחאה חברתית

כמה פעמים הרגשנו רצון למחות – נגד אי צדק, נגד אלימות ועוד...? אך לא היו לנו די כלים, זמן או חשק...? אז השארנו את הזירה לפעילים חברתיים, עיתונאים, פוליטיקאים. מהר מאוד המהומה שהם עוררו בשמנו דעכה אל תוך תהום הנשייה. השינוי לא בא ונשארנו מתוסכלים. יש מחאה אחרת, שפועלת לאורך זמן, נוגעת עמוק יותר ואוניברסלית. נכון, גם היא לא מביאה תוצאות מידיות... אך היא דואגת שלא ישכחו אותה! היא נחרטת עמוק בזיכרון ובתודעה האנושית בצורה אסוציאטיבית . היא מתפקדת כאות הזהרה לעתיד לבוא, כמתריעה בשער... גויה, האמן הספרדי, צייר סדרת תחריטים נגד זוועות המלחמה. דומיה, הצייר הצרפתי, יצר סדרת ליטוגרפיות בהם ביקר בחריפות את עולמו המושחת וחסר הרחמים של המשפט בזמנו. עבודותיהם מהוות היום נכס תרבותי אמנותי יקר ערך. אמנם, לא נמנעו מלחמות העולם והשחיתות בבתי משפט עוד בועטת! אך תמרורי האזהרה ששני האמנים הללו הציבו מול עינינו עדיין זועקים. כל עוד הם מוצגים ומובאים לתודעת הדורות - מישהו, מתישהו, ירים את הכפפה ויפעל לשנות ולהפסיק את הבושה ואת ההרס... כמו עשרת הדברות והצווים המוסריים החרוטים על לוחות הברית, חשיבותם הגדולה של תמרורים אלה בקיומם בתודעה האנושית... האם ציוויים מוסריים וביקורת מחנכת הם מותרת?

אם נחזור לאדם מן השורה, שרכש חפץ לקשט את ביתו, וננסה להבין מה גרם לו לבחור דווקא בו, נגלה כי בחירתו מונעת בלפחות אחת מהסיבות שאותן ציינו בתחילת המאמר. בחירתו הייתה בחירה אסתטית. או תת הכרתית. או משכה אותו צורתו המקורית, המתוחכמת של החפץ. או שהוא מצא בו הקשר של ביקורת חברתית. ואם החפץ בעיצובו מגלם חשיבה יצירתית ומעמיקה, יתכן שהאדם מצא בו את כל הדברים גם יחד! במורכבותו המיוחדת הוא ממסוגל להעניק לקונהו חוויה אמנותית עשירה שאין כדוגמתה... ואני מרשה לעצמי להוסיף: שיכולות להיות עוד סיבות רבות אחרות עמוקות עוד יותר, כעומק האפשרויות הגלומות במושג אמנות...

אמנות מפעילה את חושינו, מרחיבה ומעשירה אותם. אמנות נוגעת בנפשנו ומעדנת אותה. אמנות מפעילה מנגנון החשיבה שלנו ומשכללת אותו.

האם אמנות היא מותרות?כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני