נאוה שפריר /
פורסם 31/05/16 09:34
עסקים

שיחת הורים על מין עם המתבגר

בעיה שמופנית אלי לא רק בטיפול המשפחתי, ומציקה להורים רבים לילדים בגיל ההתבגרות: כיצד לנהל שיחה עם המתבגר בנושא חינוך מיני ?

הנושא המיני הוא נושא שיש עליו טבו ולא נהוג לדבר עליו באופן כללי. עם הילדים שלנו זה אף קשה יותר. במיוחד כשאנחנו מודעים למידע הרב שהילדים שלנו חשופים לו וסביר להניח כי הם יודעים לרכוש לעצמם מידע מהאינטרנט, ספרות, חברים והתנסויות.

אז מה התפקיד שלנו בחלק הזה של החינוך המיני?

את תשובתי אחלק לשלושה חלקים:

· הקניית ערכים.

· פרופורציות.

· מניעת פגיעה וערנות לסכנות.

התפקיד שלנו ללמד את ילדינו כיצד להתנהג ולהתנהל בעולם לא רק לשרוד, אלא להגיע חיים מיטביים. שיהיו להם חיי זוגיות איכותיים, מספקים ומכבדים. מיניות מספקת טובה לא פוגענית ומנצלת חס וחלילה, את הדברים האלה ניתן לרכוש לא דרך מידע אלא דרך הדרכה.

אז מה עושים?

להורים שמרגישים כי אינם יכולים לנהל שיחה עם ילדיהם, אך היו מאוד רוצים להקנות להם את הידע, ניתן לרכוש חוברות שנקראות "המדריך הישראלי למתבגרים" המתחלק לגילאים, ולבנים ובנות. אני ממליצה לקנות לבנים גם את החוברת של הבנות ולבנות גם החוברת של הבנים, חשוב שידעו גם מה קורה עם המין השני. וישנה חוברת מ-16-18 שזה לבנים ובנות.

הקניית ערכים:

ללמד את ילדינו על הקשר הזוגי, תוך דוגמאות מהזוגיות שלכם, מהניסיון האישי באותו הגיל, חוויות דחייה, חיזור, הצלחות כישלונות, לשתף כיצד התמודדתם, מי או מה עזר לכם. ילדיכם כבר ידעו מה לקחת מתוך הדברים ומה לא.

הנושאים שכדאי להתייחס אליהם:

כיצד ניתן להתחיל קשר, על חיזור, כיצד מסיימים קשר.

ההדדיות – בחיזור, בהשקעה, ביוזמות, לא באווירה של חישוב כמה אני נותן וכמה אני מקבל, אלא באווירה ביניהם צריכה להיות תחושה של הדדיות.

השוויוניות – זכויות שוות, אם אני רוצה להיות עם חברות גם לבן הזוג מותר וכו',

הכבוד – לדבר בכבוד, לא להשפיל, להקניט, לדבר בכבוד על בן/בת הזוג גם כשהם לא נמצאים נוכחים. לכבד את רצון בן/בת הזוג גם כשלא נוח לי אך גם לכבד את רצוני.

בלעדיות – בתרבות שלנו הזוגיות היא מונוגמית, של בני זוג בודדים, לכן בגידות הן לא מקובלות בזוגיות ולהסביר על אמון ושבירת אמון.

פרופורציות:

גם בחוויות רגשיות קשות של דחייה בשלב החיזור, בזוגיות ובסיום זוגיות, לאפשר ראייה של תהליך, חלק מהחיים, תמיד יש עתיד.

מכיוון שילדינו נחשפים היום לפורנו, המיניות ודמויות היא טכנית, מוגזמת מאוד, תפקידנו להכניס אותם לפרופורציות, כי איברי המין שאינם דומים לשחקנים בסרטים הם תקינים ובסדר גמור ביחס לנורמה, כי נורמלי לגמרי להיות לחוצים, להיכשל, להרגיש לא נוח אך מה שחשוב הוא לשתף את בן/בת הזוג.

מניעת פגיעה:

הדבר הראשון זו השמירה מפני פגיעה בהם, דרך שמירה על גופם, שיש להם זכות לומר "לא" בכל שלב של קשר מיני ועל בן/בת הזוג לכבד את רצונם. להיות קשובים למה שחשים ולמה שטוב להם ולכבד את רצונם וגופם תוך התייחסות לבן/בת הזוג.

להיות ערניים לבני הזוג שמא ההנאה שלהם תעלים מעיניהם את הסבל של בני זוגם, מצב העלול להסתיים בהאשמה של מין בכפייה, מבלי שהם בכלל התכוונו לכך.

להיזהר מהתופעה המוכרת של "הנותנת השכבתית" ,המפתה מאוד בנים, ולהסביר כי זו יכולה להיות מלכודת שהם עלולים לשלם עליה לכל החיים, בכך שהם עלולים למצוא עצמם כעברייני מין מבלי שהם בכלל התכוונו.

וכמובן שמירה והגנה מהפיתויים הקיימים באינטרנט. לנושא זה הקדיש מאמר נפרד.

נאוה שפריר

מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ומטפלת מינית. הכרות רבת שנים עם מערכת החינוך ומערכות הרווחה.

מוסמכת האיגוד האמריקאי לטיפול מיני ( AASECT ) ומדריכה מוסמכת למטפלים משפחתיים.

אתם מוזמנים להיכנס לאתר שלי: www.nava-shafrir.co.il או למייל dshafrir@bezeqint.net או ל054-4299166

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני