/
פורסם 07/01/18 18:45
עסקים

עיסוי לפריצת דיסק – מידע והמלצות

עיסוי לפריצת דיסק – מידע והמלצות

עמוד השדרה בנוי מחוליות צמודות שמונחות אחת על השנייה. בין כל שתי חוליות ישנו דיסק שהינו רקמת סחוס עבה שתפקידה להוות בולם זעזועים. הדיסק בנוי מרצועות טבעתיות אשר במרכזן יש חומר דמוי ג'לטין שמסכך את תנועת המפרקים. הדיסק מונע את שחיקת החוליות, בולם זעזועים ביניהן, ומשפר את גמישות וטווח תנועת החוליות. בלט דיסק נגרם בשל תזוזת הדיסק בשל לחץ בין שתי חוליות. הוא הופך לבולט מעט כלפי חוץ. כאשר הלחץ בתוך הנוזל גדל נוצרת בליטה בהיקף הדיסק. בלט דיסק גורם לכאבים שעלולים להיות עזים כאשר הדיסק שבולט נוגע בעצב. לרוב, במצב של בלט דיסק, נגרמים הכאבים בתנוחות מסוימות.

פריצת דיסק

פריצת דיסק הינה תופעה בה נגרם סדק לדיסק ואז הנוזל שבו פורץ החוצה ונוגע בעצבים. כתוצאה מכך מוקרן כאב חד. בגב תחתון - הכאב מקרין מהגב עד לכף הרגל. בפריצה בצוואר - הכאב הוא מהצוואר לכף היד. פריצות דיסק נפוצות לרוב, בגב התחתון. הכאבים בכל המקרים יכולים להיות חדים ומלווים בתחושות צריבה, בנימול, בחולשה, ולעיתים, בניוון שרירי. הכאב מחמיר בדרך כלל עם מאמץ, הרמת חפצים כבדים, שיעול ועיטוש. הגורמים לפריצת דיסק ובלט הם תאונות, הרמת משאות כבדים, תנועות חדות ולא נכונות, לחץ ממושך של שרירי הגב על החוליות שגורם למשיכת הדיסק הבין חולייתי כלפי חוץ. העומס גורם לטבעות ההיקפיות של הדיסק להישחק עד להיווצרות בקע ופריצה בו. אבחון פריצת דיסק נעשה באמצעות צילום CT.

כאבים שנוצרים ממגע עם עצבים

אנשים רבים חיים עם פריצת דיסק ואינם סובלים מכאבים ביום יום. במרבית המקרים, השרירים באזור הפריצה הינם רפויים. לעומת זאת, ולרוב, אנשים הסובלים מכאבים הם בעלי שרירים מכווצים ונוקשים באזור הפריצה. היות ופריצה ובלט יוצרים שינוי מבני במעטה של החוליות הרי שהשרירים הנוקשים גורמים ללחץ על העצבים וכך נוצרים הכאבים שבצידם. ישנם מצבים בהם כל חוט השדרה מתוח ואז העצבים המסתעפים ממנו נמתחים כך שאין להם מרחב תמרון. כל העצב נלכד ונוצר עליו לחץ שגורם לכאבים.

טיפול ופעילות

עיסוי שיקומי משולב עוזר להפחית את הלחץ השרירי, מאפשר לעצב הלכוד לנוע ביתר חופשיות ומאפשר זרימת דם שמזינה את השרירים והחוליות. כך, בסדרת טיפולים ניתן להקל משמעותית על כאבי גב תחתון וצוואר שנובעים מבלט או פריצת דיסק. בנוסף לכך ובניגוד לעבר בו ההמלצה הייתה על מנוחה, הדעה הרווחת היום כי מומלץ לבצע פעילות גופנית מתאימה. היא מסייעת לגוף להתמודד עם הכאבים. הנעה מזרימה דם שמסייע לסיכוך אזור הכאב ולהנעת העצב הלכוד בין השריר לחוליה. פעילות כמו פילאטיס, יוגה, מתיחות, וכן, שחייה מסייעות רבות. מומלץ לפנות למעסה המתמחה בתחום. הוא בעל ידע וניסיון מצטבר בטיפולים אלו. הוא יכול לייעץ ולבצע סדרת טיפולים לטובת ולרווחת המטופל.

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני