/
פורסם 09/09/18 12:00
קול התושבים

אחד על אחד עם סהר פינטו מועמד מטעם הגדרתים לראשות מועצת גדרה

1. כתושב (ולא כמתמודד) אתה יכול להבין את התהייה שיש לאנשים לגבי מועמד חדש ולגבי הצהרותיו/הבטחותיו?

כמובן. זה טבעי מאוד שאדם חושש מהבלתי מוכר, וזה מובן במיוחד בגדרה שבה התושבים שבעי אכזבות מהבטחות של אנשים שהעזו לקחת על עצמם תפקידי ניהול בכירים בניהול היישוב ללא כל רקע, הכשרה, ניסיון או הבנה בתחום. אין פלא שמרבית ההבטחות עד היום לא מומשו, אין פלא שיש לאנשים ספקות לגבי הבטחות בחירות. לכן אני קורא לכל התושבים לנהוג באחריות ולבחור במי הם מאמינים שיצעיד את גדרה קדימה לא על סמך סיסמאות בחירות אלא להשקיע את השעה, שעתיים בעניין לבוא ולשמוע את התכניות שלנו בכל אחד מחוגי הבית והכנסים שאנחנו עורכים. תשמעו ואז תחליטו.


2. מה אתה באמת חושב על החינוך בגדרה (שגם ילדיך נמצאים במסגרות החינוך המקומיות) לאור התוצאות המוצגות במדיות השונות?

אני מאמין לחלוטין שהעתיד תלוי בראש ובראשונה בחינוך. ההשפעה של מערכת החינוך על ילדינו היא דרמטית.

מערכת החינוך בגדרה התקדמה. ההעברה של ניהול בתי הספר התיכוניים שבוצעה בלחץ ההורים ואנשי המקצוע באגף החינוך הוכיחה את עצמה. המערכת היא היום פחות פוליטית ויותר מקצועית.

אבל חינוך זה לא רק אחוזי בגרות ותעודות, את איכות החינוך צריך ונכון לבדוק דרך האיכות ולא רק דרך הכמות. חשוב שבגדרה תהיה מערכת חינוך מגוונת שתאפשר מענה לכל הזרמים השונים ותצמצם את כמות התלמידים שלומדים מחוץ ליישוב, חשוב שיהיה עידוד מצוינות, חשוב שתהיה תכנית ברורה לאן לוקחים את החינוך, מהם היעדים ברמה היישובית. אני כראש מועצה אחזיר את ההשקעה של היישוב בתלמידיו ולא רק אשמש כצינור העברת תקציבי משרד החינוך לבתי הספר. השפעה על החינוך אינה יכולה להסתכם רק בנאומים על במת טקסי סוף שנה.

3. מחר אתה נכנס לתפקיד, מה הדבר הראשון שאתה מטפל/מקדם אותו?

אין דבר אחד כזה. על פי ההכרות העמוקה שלי מתוך ההכנה שביצעתי לתפקיד רשימת הנושאים הדורשים טיפול ושינוי מהיסוד היא ארוכה. בשלב הראשון אני אתמקד באנשים. אתמקד בלהביא אנשי מקצוע מהשורה הראשונה להוביל את התהליכים הגדולים בגדרה ואתמקד בעובדים הקיימים במועצה. עובדים שצריכים שיאמינו בהם, שיפתחו אותם, שיסמכו עליהם כדי לחזור ולתת שירות אמיתי מכל הלב לתושבים. מתוך ההכרות שלי עם רבים מהעובדים, הפוטנציאל קיים. עם עידוד נכון של יוזמות מלמטה והכוונה נכונה לשירות התושב כלקוח אפשר להביא שינוי גדול בזמן קצר. כדי לעשות זאת בהסכמה רחבה בכוונתי להקים קואליציה רחבה יחד עם כל השותפים הטבעיים שלנו במועצה. יש לי הערכה עמוקה לנציגי הציבור הותיקים, ציון ידעי, קותי תנעמי ושלום אזרד ואני בטוח שנדע לשתף פעולה סביב שולחן המועצה.


4. ובאותו עניין, מהם לדעתך 5 הנושאים, בראש סדרי העדיפויות לטיפול כראש מועצה.

תחומי העשייה של המועצה ונקודות הממשק וההשפעה שלה על איכות החיים של התושב הם רבים, רבים יותר מאשר אנחנו רגילים לחשוב. ראש המועצה משפיע על ספקטרום רחב של עשייה בתחומי חינוך, תשתיות, תרבות, מורשת, עסקים ומסחר ועד לניקיון ונראות היישוב. הכי קל מבחינתי, בתשובה לשאלתך, לבחור את חמשת הנושאים שהכי מעניינים את התושבים בגדרה ולציין אותם. לא אעשה זאת אלא אפרט במה באמת אני כראש מועצה מבין שאבחן ובאילו ממדים אני מתכוון לפעול מיד עם כניסתי לתפקיד.

  1. שמירה על המושבה. מזה תקופה אופייה של המושבה נמצא בסכנה של תיוק בספר היסטוריה מקומי והחלפה באופי אורבני וצפוף. לא לשם כך הגעתי עם משפחתי לגדרה ואני מתכוון לשים את מלוא כובד משקלי, כראש המועצה, מול כל גופי התכנון במדינה על מנת לשמור על האופי המיוחד הזה. לגדול, כדי לאפשר פתרונות דיור לילדנו, אבל לגדול באחריות. המושבה צריכה להראות ולהרגיש כמושבה לא רק לנכנסים בשעריה אלא גם למסתובבים באחרוני רחובותיה. גם מה שהיום נראה כחצר אחורית מוזנחת חייב לקבל יחס וטיפול של הרשות כדי לשמור על המושבה.

  2. החזרת האמון ברשות המקומית. המטבע החשוב ביותר שיש לאדם הוא האמון שמייחסים אחרים למילה שלו. אני מאמין בכך בכל מאודי, אני מתנהל על פי אמונה זו לכל אורך דרכי. מטבע האמון של גדרה נשחק מאוד בשנים האחרונות. הרבה מאוד ארגונים, משרדים, עמותות, מפעל הפיס ודומיו מדירים רגליהם מגדרה, עושים כאן את המינימום המחויב ולא משקיעים שקל אחד מעבר לזה. אני אחזיר את האמון לגדרה, נצמצם את רשימת התביעות המשפטיות כנגד המועצה ונעמוד מאחורי המילה שלנו, מול רשויות, מול ספקים, מול תושבים. אפשר לנהל רשות מקומית בשיתוף פעולה בריא עם שכנינו ועם עשרות הגופים שישמחו להשקיע כאן כאשר יחודש האמון במועצה.

  3. הרחבת מקורות ההכנסה. אני מאמין שאחד התפקידים החשובים ביותר של ראש הרשות באופן אישי הוא להרחיב את מקורות ההכנסה החיצוניים. להביא כסף ליישוב. אני מתכוון למנף את הקשרים הענפים ואת ההיכרות העמוקה שיש לי באופן אישי עם הרבה מאוד גורמים במסדרונות השלטון המרכזי כדי לעשות בדיוק את זה. אני מתכוון לא לוותר על שום הזדמנות ולהיכנס למיזמים משותפים עם כל מי שישקיע כאן בגדרה בהקמת תשתיות ובהבאת תכניות ארציות למושבה. במסדרונות משרדי הממשלה יש המון כסף שמסתובב על הריצפה, צריך לדעת איך להרים אותו. אני מתכוון לרתום את כל הניסיון ואת כל ההבנה שיש לי בתחום הזה לטובת כל התושבים.

  4. שיתוף תושבים ודרגים מקצועיים בעשייה. אחד הדברים שאני שומע כל הזמן כאן בגדרה מתושבים זה על 'טריקת הדלת'. הרבה מאוד תושבים שיש להם מה לתרום, שיש להם רעיונות אינספור, שרוצים לתת בהתנדבות מזמנם וממרצם למען היישוב הגיעו למועצה, קיבלנו במקרה הטוב הבטחה שהנושא יטופל והרגישו בדרך חזרה הביתה שהשלת מאחוריהם נטרקה. אנחנו ננהל את גדרה אחרת. אני לא מפחד מאנשים שיצמחו ויקבלו קרדיט על הצלחותיהם. להיפך, ככל שיהיו כאן יותר יוזמות ויותר אנשים שצועדים קדימה ואומרים 'הנני' כך ייטב. אני מתכוון לתמוך ולשתף פעולה עם כל יוזמה שתעלה מתושבים או מהדרג המקצועי באגפים השונים ושתעשה טוב לגדרה.

  5. אנשים, אנשים אנשים. כל מי שמבין משהו במנהיגות יודע שאין מנהיג בלי שיש אנשים שהולכים אחריו. אין מנהיג מצליח בלי שמקיפים אותו אנשים מקצועיים ובעלי מוטיבציה להצליח. אני מתכוון להביא לגדרה אנשי מקצוע לדרג הניהול הבכיר ומתכוון להשקיע בעובדי המועצה, לגבות אותם ולאפשר להם לממש את תפקידם. אני מתכוון לנהל מועצה שכל העובדים בה עושים את תפקידם נאמנה לטובת הלקוח. לטובת התושב.

5. נראה שאתה וסהר רווח הם המתמודדים היחידים לראשות המועצה. עם יד על הלב, אם שניכם מסכימים שיש להחליף את ראש המועצה המכהן מדוע שלא תחברו יחדיו?
רוטציה?! הרי הכלל ידוע (וגם לקחי העבר): שניים "רבים" והשלישי זוכה..

אכן כך. כל מי שמבין בחירות יודע שהסיכוי היחיד של גמליאל לשרוד קדנציה נוספת הוא אם מספיק תושבים יתבלבלו ויזרקו את הפתק שלהם על מועמד חסר סיכוי כפי שהיה בסיבובים קודמים בבחירות בגדרה.

כאשר אני נכנסתי לפוליטיקה בגדרה הצטרפתי לגדתרים מתוך הבנה שנדרש כאן שינוי וכי השינוי אפשרי רק באיחוד כוחות בתוך תנועת הגדרתים אשר יוצקת כאן את היסודות להחלפת ההנהלה כבר שנים ארוכות. אני לא יודע מהם המניעים של מישהו להתיימר ולעשות את זה מחוץ לגדרתים ולצערי עד כה לא קיבלתי תשובה על שאלה זו בדיוק. הבחירה לרשות היא בשני פתקים. הצעתי לו בעבר והצעתי מקבלת משנה תוקף מהסקרים האחרונים: בוא נאחד כוחות, הפסק לבלבל את התושבים ולסכן את המטרה עליה אתה בעצמך מצהיר. אפשר להחליף את ההנהלה בגדרה וזה יקרה טוב יותר אם נעשה זאת יחד.


6. ראש המועצה המכהן שימש כסגן של ראש המועצה דאז ירון בן-נון. ורק לאחר מכן התמודד על הראשות וזכה (מסתבר שתושבי גדרה זכרו היטיב ובחרו בסגן של בר כוכבא..) האם אתה רואה מצב שבו תשמש קדנציה בתור סגן?

לימוד המורכבות של העשייה המוניציפאלית מבפנים הוא חשוב. לכן היה מבחינתי מאוד חשוב להצטרף לעשייה הזו כשנתיים לפני הבחירות ולא בישורת האחרונה. הגדרתים, ובתוכם אני כחבר מועצה בשנה האחרונה, הכינו את עצמם היטב להובלת הרשות. יכולנו בכל נקודת זמן להענות לרצון של גמליאל ולהצטרף אליו לקואליציה. אם הייתי מדבר איתך כיום מכיסא סגן ראש המועצה אולי לא היית מעלה את השאלה. אבל הפער ביננו הוא גדול מידי. הפער בגישת הניהול, הפער בהבנת מטרת הרשות המקומית, הפער בהבנת למי אנחנו חייבים דין וחשבון, הפער בערכים המובילים אותנו הוא גדול מידי. לצערי לא תתכן עסקת חבילה של להצביע עבור ראש המועצה המכהן ולקבל את כל היתרונות של הגדרתים במשבצת הסגן. מי שרוצה בשינוי, מי שרוצה ברענון השורות. מי שרוצה לאפשר למושבה להתקדם חייב להצביע סהר פינטו והגדרתים.7. שלום אזרד – הזוכה להוקרה רבה ממרבית תושבי גדרה. איך אתה מסביר את האהדה שלו בציבור (גם החילוני) לאור הטיעון שלכם שבמקום מתוקן הדברים צריכים להתנהל אחרת. כל הציבור טועה?

אני מחבב את שלום כבן אדם ומעריך את מה שהוא עושה. מה שאזרד עשה כאן בחמש שנים האחרונות בוא פשוט פיצוח של השיטה המשלימה את חסרונותיה של המועצה. בכל מקום שבו מוסדות המועצה לא מתפקדים, בכל מקום שהתושב לא מקבל מענה ממי שהוא אמור לקבל בא אזרד ופותר את הבעיות. שיטת 'כיבוי השריפות' הזו היא בהחלט אפקטיבית בעיני מי שחי משריפה לשריפה וחייב מישהו שיכבה אותה. אצלנו ניהול המועצה יבוצע בשיטה אחרת לחלוטין. אצלי לכל חבר מועצה יהיו הרבה יותר כלים לשרת את הציבור, כל תושב יקבל את מה שמגיע לו. אצלי כל חבר מועצה יירתם לעשייה ויהיה חלק בלתי מפרד ממנה. בעידן הגדרתים יהיה תכנון ארוך טווח ולא נופתע שצריך מחר בבוקר לפתוח כיתה א' לעוד 40 ילדים, בעידן הגדרתים יהיה מענה מקצועי מהמוקד העירוני ולא תהיה סחבת במתן אישורים והיתרים. אצלי בהחלט יהיה מקום לשלום אזרד אבל לא כמכבה שריפות.


8. ידוע שעלויות הפרסום והשיווק יקרות מאוד (שלטי חוצות, עלונים, אינטרנט וכו, שלא לדבר על הזמן המוקדש במקום לעשות לביתך. האם אתה מודע לסיכון הכספי (במידה ולא תבחר) שלך ושל התומכים? כיצד מקבלים החלטה כזו בבית?

אין אצלי חצי בפנים, חצי בחוץ. משהחלטנו שעכשיו זה הזמן אנחנו הולכים על זה באופן מלא. השינוי בשגרת החיים שלי הוא אכן דרמטי בשנה האחרונה והרבה מאוד מצליח רק בזכות תהילה והילדים שנותנים לי שקט, סיוע וגיבוי. למסע הזה יצאתי לצד שותפי אמת רבים ומתרבים. כולנו יחד בתוך המהלך הזה. לא יכולתי לבקש יותר מכך.

תנועת הגדרתים היא תנועת המונים המורכבת מתושבים ומתבססת על תרומות התושבים. בהחלט יש בריצה לראשות סיכון כספי מחושב. מתוך הכרה אמיתית של התמיכה הרחבה שאנו זוכים לה אני מאמין שזהו סיכון מאוד מחושב.


9. יש משהו טוב אחד או יותר שאתה יכול לומר לזכותו של יואל גמליאל? האם אתה יכול לראות את האדם/הנפש שבו?

אין ספק שיואל הגיע רחוק. כמי שנולד בגדרה ועל חייו גדל כאן הוא הגיע לתפקיד ראש היישוב הזה בזכות עצמו והוא בהחלט ייזכר כראש מועצה דומיננטי ששלט כאן ביד רמה במהלך 15 שנים.


10. עולות לא מעט טענות ביניהן: עמדת נקודת מדא ומשטרה בגדרה. קצת קשה להאמין שראש המועצה לא מעוניין בטובת התושבים. האם לדעתך תוכל לטפל אחרת בנושא?

אני מאמין בתושבי גדרה. כל תושב כאן רוצה בטובת היישוב, לא כל שכן ראש המועצה בעצמו. כדי לעשות כאן את מה שלא הצליחו לעשות במשך עשורים צריך לגשת לדברים אחרת. צריך להפסיק לחשוב פרובינציאלי. מרבית התושבים בשנת 2018 כבר לא עומדים במרפסות ומוחאים כפיים למי שהצליח לרבד כביש או לבנות כיכר. את הדברים הגדולים באמת נוכל להביא לגדרה מתוך בנייה מחודשת של אמון ביישוב ומוך גיוס שותפי פעולה לגדרה. אי אפשר להמשיך ולהתבסס עוד ועוד על הגדלת הארנונה למגורים כדי לשרוד עוד שנה תקציבית. צריך לחשוב בגדול עם תכנית ארוכת טווח שמנתבת כאן לגדרה תקציבים משמעותיים ממשרדי הממשלה ושותפים אחרים אשר רק בעזרתם גדרה תוכל לעשות את קפיצת המדרגה שכל כך זקוקה לה. הגיע הזמן להתקדם.


11. כאיש עסקים אשר כיהן ומכהן בלא מעט תפקידים. מה הקווים המנחים אותך בקבלת החלטות בפרט ?

קבלת החלטות מורכבות מלווה אותי בכל שלבי הקריירה שלי, לא רק כבעל משרד לעריכת דין. גם בכל תפקידי כיועץ משפטי, מנהל סיעה בכנסת ויועץ לראש הממשלה ליוויתי את הבכירים ביותר בקבלת החלטות מורכבות מאוד.

מתוך כלל הניסיון שלי בקבלת החלטות למדתי שהחלטה טובה מתבססת על כמה מרכיבים: לפני קבלת ההחלטה חשוב מאוד לבצע הכנה מקדימה ולימוד של הנושא, הקשבה למומחים בתחום היא תמיד צעד חכם. החלטה שמקדמת אותך, בטח במישור עסקי וזה נכון גם לניהול מוניציפאלי היא החלטה שמקפלת בתוכה סוג של סיכון. החלטה שנלקחת בליווי ניהול סיכונים ואיזון היא החלטה טובה הרבה יותר מהימור שנלקח מתוך עיוורון לסיכונים שבו. בכל מקרה ובכל תפקיד חייבים להבין את מגבלת הכוח, חייבים לציית למגבלות החוק ולקבל את ההחלטות הנכונות בשקיפות ו'על השולחן'.

12. היכן אתה חושב תהייה גדרה בעוד 4 שנים? מה החזון והבשורה שאתה רוצה להביא לגדרה ולתושביה (האם החזון מוצג בחוגי הבית/באתר/על מסמך)?

החזון והתכניות שלנו מפורטים בהרחבה באתר התנועה ובפרסומים השונים שלנו. גדרה שאני אוביל תהיה בעוד 4 שנים מושבה מתקדמת, יישוב שגדל ומתפתח אבל שומר על אופיו הייחודי. גדרה תהיה מרכז אזורי של תרבות, חינוך, מורשת, מסחר ותעסוקה. גדרה תהיה יישוב שתושביו גרים, קונים ועובדים בו. גדרה תהיה מושבה שתושביה גאים בה.

13. תשתיות – האם גדרה ערוכה לגדילה? כבישים, מערכות חינוך/בריאות וכו?

לצערי בהרבה מאוד ממדים גדרה לא ערוכה מספיק טוב לגדילה. התכניות לגדרה מדברות על כמעט הכפלת מספר התושבים ביישוב אך חסרות מאוד מענה בתשתיות התומכות את הגדילה הזו. נושא התחבורה הוא הנושא הבולט ביותר בעניין הזה. היישוב שכבר כיום סובל מפקקי תנועה על הצירים המרכזיים שלו בשעות העומס צפוי להמשיך ולהתבסס על ציר 40 בלבד כציר שעליו כל נקודות היציאה והכניסה ליישוב. כך אי אפשר לגדול, כך נמצא את עצמנו מקטרים בפקק ומבלים זמן רב ברכב מפתח הבית ועד שנעלה לכביש 7 שנמצא מאות מטרים מכל בית בגדרה. גדרה צריכה לגדול אבל התפקיד שלנו הוא לוודא שהיא גדלה באחריות. גדלה ושומרת על אופי המושבה.


14. מה הדבר שהכי מרגש אותך/עושה לך את זה במסע הבחירות עד כה?

אין ספק שמה שעושה לי את זה, הם האנשים. אני פוגש במהלך מסע הבחירות הזה מאות ואלפי אנשים בחוגי הבית, במפגשים על מפתן ביתם, בפגישות עומק של אחד על אחד. בכל הפגישות אני רואה את הזיק בעיניים של האנשים, אני רואה את האהבה למקום שהביאה או השאירה אותם כאן ואת התקווה שיהיה כאן טוב יותר. הזיק הזה בעיניים הוא מה שמאפשר לי את האנרגיות להמשיך ולהסתער קדימה במסע הזה.


15. תוכל לספר לציבור כמה דברים שאנחנו לא יודעים על סהר?
(לדוגמא: תחביבים/מאכלים וכו).

אחד הדברים אליהם אני הכי מתגעגע לאורך הקמפיין הזה הוא ערבי שלישי. בימי שלישי נהגתי עד לא מזמן לעלות על בגדי ספורט ולשחק כדורסל. שכרנו כאן אולם באחד מיישובי הסביבה והייתי מקפיד להגיע בכל שבוע. קצת כושר, תחרות בריאה וחברותא איכותית, לא צריך יותר מזה.


לסיום, מה אתה מאחל לגדרה ולך לשנה החדשה?

אני מאחל לגדרה לצאת ממערכת הבחירות הסוערת שעוברת עליה מחוזקת. כולנו יחד נמשיך לגור כאן גם ביום שאחרי הבחירות. אני מאחל לכולנו שנדע לשים את המחלוקות מאחורינו ולאחד כוחות לטובת גדרה ותושביה. לגדרה יש פוטנציאל עצום שטרם מומש. אני מאחל לגדרה שלנו שתשכיל לממש את הפוטנציאל שלה במלואו.

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני