/
פורסם 15/04/19 16:46
קול התושבים

פרוייקט זיכרון בסלון בגדרה

למעלה מחצי מיליון ישראלים צפויים להשתתף השנה בזיכרון בסלון בכל הארץ ובחו״ל

זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית שגדלה למסורת ישראלית ומציעה לציין את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסלון הבית, בין אורחים וחברים, בערב שכולל עדות, חלק שיתופי ודיון פתוח. גם השנה מעל לחצי מיליון אנשים ישתתפו בזיכרון בסלון ברחבי הארץ ואף בעולם.

יוזמת זיכרון בסלון החלה בשנת 2011, בסלון אחד, אליו התכנסו בספונטניות כמה עשרות חברים שהרגישו שהזיקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה הולכת ונחלשת. בין הטקסים הממלכתיים לצפייה בטלוויזיה, רבים מתקשים למצוא דרך אישית, רלוונטית ומשמעותית לעסוק בנושא זיכרון השואה. זיכרון בסלון מציע דרך אחרת להתמודד עם היום הזה - דרך מפגש אינטימי בסלון הבית בין חברים ואורחים.

מידי שנה משתתפים למעלה מחצי מיליון מארחים ומתארחים בזיכרון בסלון ברחבי הארץ ובעולם, מה שהופך את המיזם למסורת ישראלית חדשה שהולכת ומעצבת מחדש את הדרך בה אנחנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בשנה שעברה בסביבות השבעה סלונים התקיימו בגדר שבחלקם אנשי עדות בני הדור הראשון והשני, תושבי העיר, לקחו חלק וסיפרו את סיפורם. והשנה אנחנו מצפים לכמות גדולה יותר של סלונים שיתקיימו בישוב.

בעתיד הקרוב נתעורר למציאות בה ניצולי השואה כבר לא יהיו עמנו. לכן, צריך להיערך לדרכים אחרות לשימור הזיכרון ודרכו ובשמו להוביל לחברה מוסרית ומאוחדת יותר. בכל סלון המפגש מתעצב באווירה שונה שמתאימה ומשקפת את מגוון האנשים שהתקבצו בו. המבנה הבסיסי זיכרון בסלון, כולל שלושה חלקים: נפתח בעדות, לעתים של ניצול שואה או בן הדור השני, ולעיתים עדות מוקלטת או מצולמת. משם הערב ממשיך לחלק שיתופי בו האורחים מוזמנים לנגן, לשיר, לשתף בסיפור אישי, או כל פעילות אחרת שתאפשר ביטוי אישי יצירתי. החלק השלישי הוא שיח פתוח בין המשתתפים על חשיבות זיכרון השואה בהווה ובחברה שלנו.

גם השנה, כמידי שנה, זיכרון בסלון מאפשר לאוכלוסיות שונות לקחת חלק אקטיבי בעיצוב הזיכרון האישי והקולקטיבי: זיכרון בסלון יתקיים במועדונים חברתיים והוסטלים של פגועי נפש, פנימיות, בתי כלא, קהילות של מבקשי מקלט, מעונות ומסגרות של נוער במצבי סיכון, אנשים עם צרכים מיוחדים, דרי רחוב, מרכזים לטיפול בהתמכרויות ועוד רבים. זיכרון בסלון אף חצה יבשות והגיע לקהילות יהודיות ואף לא יהודיות באוסטרליה, אסיה, דרום אמריקה, צפון אמריקה, אירופה ואפילו למדינות ביבשת אפריקה.

יותם שריד, מוביל קהילת זיכרון בסלון בגדרה: "הבחירות לראשות הממשלה נגמרו ועכשיו אנחנו בוחרים לזכור! אני מזמין את כולכם תושבי גדרה- שורדי השואה ובני משפחותיהם, אנשי אקדמיה, צעירים ומבוגרים להצטרף למיזם "זיכרון בסלון" להעביר את הסיפור שלהם הלאה ושלמוע את סיפוריהם של אחרים. להמשיך לזכור ולא לשכוח"

לפרטים נוספים והרשמה לארח או לקחת חלק כאיש או אשת עדות, חפשו זיכרון בסלון בגוגל או הכנסו לאתר: http://www.zikaronbasalon.com
gedera.basalony@gmail.com או צרו קשר עם יותם במייל

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני