/
פורסם 18/06/19 07:53
קול התושבים

ראיון עם אתי פריד - סטודיו לצילום בגדרה

מתי התחלת לצלם ?

לעולם הצילום נחשפתי פעם ראשונה ...כשאבי ז"ל הזמין צלם מקצועי אלינו הביתה לצילומי משפחה ואני סה"כ בת 10. אחת מבן 9 אחים ואחיות , זו הייתה חגיגה משגעת ומרגשת...למרות המצב הכלכלי הקשה בשנות ה- 60 הורי לא ויתרו ולקחו אותנו הילדים לסטודיו מקצועי לצילומי פורים בתחפושות מעשה ידיה של אימי להתפאר. הוקסמתי ומשהו מגנט אותי למצלמה , במיוחד לצפות בצילומים מודפסים ומסודרים באלבום המשפחה ..פשוט ביקשתי וקיבלתי מצלמת פוקט קטנה וחביבה לא היה שום היסוס מצד הורי בבקשה חריגה זו..מאז ועד היום המצלמה מלווה אותי בכל מהלך חיי באירועים שמחים ועצובים היא יד ימיני היא הפנטזיה שאני מממשת כל יום כל רגע.. אם הייתי יודעת אז בילדותי איזה טלטלות ליוו אותי כל חיי ועד כמה המצלמה בשבילי הייתה קרש הצלה כלי ריפוי כלי העצמה וחוסן נפשי לא הייתי מאמינה בשום אופן ..

מתי הבנת שהתחביב הזה הולך להיות מקור פרנסתך?

בגיל 27 כבר עבדתי בתחום כצלמת מקצועית בסטודיו גדול מאוד בראשל"צ כשכירה ,ניהלתי חנות צילום וסטודיו לצילום בכישרון רב...רצה הגורל ו...בשנת 89 קיבלנו הזדמנות עסקית שווה וגדולה בגדרה לכן נאלצנו לעקור מהעיר הגדולה ולהגיע למושבה הקטנה והקסומה גדרה.

מתוך התחייבות לעסק המשפחתי נאלצתי לנטוש את עולם הצילום ..אבל.. לא לגמרי.. מכיוון שמצלמות מקצועיות תמיד היו בבית ובכל הזדמנות צילמתי ..משפחה.. חברים.. טיולים.. מסיבות ועוד..

למזלי הרב קיבלתי מתנה גדולה והזדמנות מרגשת לממש את החלום שלי כצלמת והפעם משהו בנושא אחר לגמרי.. כצלמת וידאו והפקות סרטים בחוג לתקשורת קהילתית בגדרה.. הסרטים שודרו ב יס והוט ערוץ "מכאן" שם שודרו כתבות מכל החוגים לטלוויזיה קהילתית ברחבי הארץ...בשבילי זו הייתה חשיפה אדירה לכשרון שלי כצלמת קיבלתי המון פרגון והתפעלות מאופן העבודה שלי עם המצלמה ומול האנשים והאירועים שצילמתי...ואותי זה העצים בביטחון עצמי רב ולהכיר בי עצמי ביכולות שלי כצלמת.

כמה שנים את בעלת סטודיו?

בעקבות זאת...קיבלתי אומץ החלטה ובטחון לפתוח עסק עצמאי ..סטודיו לצילום אנשים ...אבל רגע לפני.. חייבת לעבור הכשרה מקצועית בכל זאת עד כה לא למדתי בשום מוסד כזה או אחר ואני צריכה תעודה אסמכתא שאני אכן כשירה לעבוד בתחום באופן מקצועי .

בשנת 2005 אחרי בדיקות מעמיקות בחרתי בבית ספר לצילום "גברא" בתל אביב , הכי מקצועי בהכשרת צלמים לשוק העבודה...זו הייתה שנה חלומית להבין שרוב רובם סטודנטים צעירים אחרי צבא ואני הקשישה שבחבורה , אין מלים לתאר את השמחה והיצירתיות שבערה בי ..ריחפתי מעל העננים כמו בתוך חלום

את הסטודיו שלי פתחתי באופן רשמי בינואר 2006 , לא אשכח את היום כשהגעתי למשרדי מע"מ כדי לפתוח תיק עצמאי מורשה...ולאחר מכן להגיע לבית דפוס להכין כרטיסי ביקור וחשבוניות .

מה היתרונות בלצלם בסטודיו מול צילום בחוץ/בטבע?

בשנים האחרונות יוצאת למסעות צילום של נופים טבע ותרבויות וזו חוויה עוצמתית במיוחד , בנוסף מנהלת קבוצה בפייסבוק של "שותפים לטיולי צילום בחו"ל " כך שצילום בטבע זורם בעורקיי .את שנות ילדותי עברתי במרחבים ובשדות של עמק בית שאן ...לטבע יש עוצמה משלו ..צבעים וריחות שמרחיבים את הלב והנשמה ..מצלמת את לקוחותיי בטבע בהתאם לדרישת הלקוח .

ההבדל היחיד בן צילום סטודיו וצילום בטבע חד משמעית קשור לתאורה...כי הרי אנחנו מציירים באור...טבעי או מלאכותי . בסטודיו אפשר לצלם בכל שעות היממה כי השליטה באור היא מוחלטת עם תאורה חמה וקרה ע"י הצלם ..צילום בטבע יש מגבלה של תאורה רכה שמתאימה ומחמיאה למצולם שזה "שעות הזהב" אחה"צ לקראת שקיעה.. או שעות מוקדמות של הבוקר שהתאורה רכה ולא קונטרסטית . בלתי אפשרי לצלם כשהשמש גבוהה אחרת המצולם מקבל אפקט של צללים על פניו. זה ההבדל היחיד והמשמעותי

אלו סוגי צילום/עבודות את מבצעת כיום?

עם השנים למדתי לסנן סוגי צילום כאלה ואחרים – כגון , צילום מוצרים , צילום אירועים רב משתתפים כגון חתונות .צילום חינה והפרשת חלה ..

החלטתי להתמקד יותר בצילום אנשים אישי בסטודיו ובטבע , כגון , משפחות וילדים , צילומי תדמית לאנשי עסקים , צילום והפקת אלבום בר/בת מצווה ,

האם את יכולה להעיד/לומר שאפשרות הצילום מהמכשירים הניידים שינו את שוק הצילום?

כן בהחלט , היום אני יכולה להגיד שכולם צלמים ...לא במובן המקצועי אלא במובן של החשיפה לאפשרות לצלם כל דבר בכל מקום בנוחות קלות והתוצאה מידית במכשיר הנייד ..בדרך כלל התוצאות לא טובות מכיוון שאין להם את הידע לגבי זוויות נכונות , לקרוא את האור הנכון והמתאים . לרוב התמונות מטושטשות בהירות מידי כהות מידי וחתוכות במקום לא נכון כגון ראש ידיים רגליים . יש המון טעויות לא חסר

מה היתרונות שלך כצלמת ובעלת סטודיו?

היתרון שלי כצלמת סטודיו מנוסה ומקצועית להוציא את כל המצולמים הכי יפים פוטוגנים עד כדי שיתאהבו בעצמם מחדש....וזה לא מובן מאליו מכיוון שבדרך כמעט כולם מתלוננים שהם לא פוטוגנים בתמונות , וכאן זה התפקיד והמקצועיות שלי . וכשלקוח מקבל את העבודה הוא לא מאמין למראה עיניו עד כמה הוא יצא כל כך יפה. לכל מצולם יש את הצד המחמיא והפוטוגני ואת זה אני צריכה לגלות מיד וזה קורה ובגדול ...זוויות צילום נכונות תאורה מחמיאה קשר סימפטי ומחויך עם המצולם מביא לתוצאות מרשימות ביותר .

עבודה/לקוחות (או יותר) שריגשו אותך במיוחד ושאת יכולה לשתף אותנו בסיפור?

כל לקוח זה עולם ומלואו כל אחד ואחת מגיע אליי עם סיפור אישי נוגע . אבל יש את אלה היוצאים מהכלל.. כדוגמא , צילום תדמית לאצן לקוי ראיה שהגיע עם המנהלת האישית שלו לצילומי תדמית עבור כתבה בעיתון ופרסום בדף הוויקיפדיה שלו ...אין לתאר במלים את החוויה המטורפת הזו ...אני רואה אותו גבר יפה תואר והלב נצבט שהוא עצמו לא יראה לעולם כמה הוא יפה ומיוחד. חייבת לציין שהוא מאוד יתרגש היה חיבור מידי איתו כך שהוא היה משוחרר לגמרי מול המצלמה שלא ראה בכלל.. עצוב כואב ומרגש כאחד

נערות בת מצווה מוגבלות על כיסאות גלגלים שהגיעו לסטודיו לצילומי בוק בת מצווה , זו הייתה התמודדות לא פשוטה גם להורים גם לילדה בת מצווה וכמובן גם לי כדי לתפוס את הרגעים הכי יפים במבט, בתנוחת הגוף . בשמחה , כדי שהאלבום יצא בסופו של דבר לא פחות ממושלם .

האם תוכלי להעניק לקוראים (המצלמים) טיפ או שניים בנושא צילום?

עם ידע בסיסי אפשר לצלם ולהגיע לתוצאות נפלאות . הנה כמה טיפים ממני באהבה, לעולם לא לצלם מול השמש , להשתדל להגיע למקומות מוצלים,

המון תשומת לב לרקע מאחורי המצולם זה תורם רבות ומשדרג את הצילום לצלם בגובה העיניים , לא גבוה מידי ולא נמוך מידי אחרת תקבלו עיוות תמונה לא נעים.

לחכות לטיימינג מושלם של הבעות פנים צחוק ושמחה ..תמונה מאושרת ומחוייכת משמחת כל אחד.

להחזיק היטב את הנייד אחרת בידיים רועדות ולא יציבות הצילום שלכם יצא מטושטש .

לבדוק היטב מה אתם מכניסים לפריים כדי שלא יהיו שם דברים מיותרים

להקפיד לא לחתוך ראש , לא ידיים , ולא רגליים ...

לקחת בחשבון מרחק אופטימלי מהמצולם , קרוב מידי יצא מטושטש , רחוק מידי לא יראו את המצולם .

מוטו לחיים? משפט מנצח לסיום?

תעשו את שאתם הכי אוהבים ולא משנה מה הסביבה אומרת מגחכת ומעירה , אם אתם יודעים ובטוחים שאתם טובים ויש לכם כשרון בדבר מסוים תלכו עם זה עד הסוף , כי מי שמתעקש ומשקיע הוא המנצח הגדול בסופו של דבר . כי בסופו של דבר אם לא תגשימו חלומות זה יבער בכם תמיד באי שקט נצחי.

ועוד ממתקים מתוקים בעסק שלי ...:

ערבי העצמה נשים אצלי בסלון ..סיפור חיי האישיים והמקצועיים בליווי מצגת צילומים מכל העולם ..

ארגון והדרכת צלמים בטיולי צילום בסין הקסומה ...

על הפרק סדנאות צילום לצלמים בתחילת דרכם המקצועית ...

אשמח אם תפרגנו בלייק לדף הפייסבוק שלי – אתי פריד סטודיו לצילום

מוזמנים לבקר ולצפות במבחר אלבומים – משפחה , תדמית , אופנה וביוטי , בוק בר/בת מצווה אלבומים דיגיטליים . לפרטים אשמח לשוחח בטל 0537786070.

כניסה למערכת
זכור סיסמא
לא רשום עדיין?
הרשם כעת
אני מסכים לקבל מ”כל גדרה” דיוור אלקטרוני